Hoppa till innehål
banner-arendra-4

Ekonomiskt stöd för arbetsmiljöutbildning – en möjlighet fram till 2027

Stöd för arbetsmiljöutbildning fram till 2027

Visste du att du som arbetsgivare kan få ekonomiskt stöd för att utbilda dina chefer i arbetsmiljö?

Och att det stödet nyligen har förlängts ända till juni 2027?

Det är något många inte känner till. Samtidigt är det en möjlighet som kan göra verklig skillnad – inte bara för cheferna, utan för hela organisationen. För i praktiken handlar det inte bara om utbildning, utan om att skapa rätt förutsättningar för att människor ska kunna prestera och må bra.

En möjlighet fler borde ta vara på

Hos Arendra möter vi ofta organisationer som vill arbeta mer strukturerat med arbetsmiljö. De vet att det är viktigt – men i vardagen blir det lätt något annat.

Arbetsmiljöarbetet blir:

  • otydligt
  • reaktivt
  • eller något man skjuter upp

Och det är ofta först när något händer som frågan får fullt fokus.

Det är där ett mer praktiskt och förebyggande arbetssätt gör skillnad.

Från ansvar till praktiskt ledarskap

Arendra är certifierad utbildare via Afa Försäkring och erbjuder utbildningen Praktiskt hälsofrämjande ledarskap.

Vårt fokus är enkelt: att göra arbetsmiljöarbete konkret och användbart i vardagen.

Det handlar inte om mer teori – utan om att skapa tydlighet i hur arbetet faktiskt ska göras. Under utbildningen får deltagarna både struktur och praktiska verktyg som går att använda direkt i den egna verksamheten.

Du får bland annat:

  • en tydlig bild av ditt ansvar som chef 
  • struktur för det systematiska arbetsmiljöarbetet
  • konkreta sätt att förebygga risker och ohälsa

Målet är att det ska kännas enklare att göra rätt – inte mer komplext.

Därför jobbar vi nära våra kunder

Historiskt har vi arbetat isolerat med olika organisationer för att få ett företagsspecifikt perspektiv. Det har gett oss möjlighet att förstå varje verksamhets kultur, utmaningar och behov på djupet.

När flera chefer delar samma grund händer något viktigt. Arbetsmiljöarbetet blir mer enhetligt, kommunikationen tydligare och ansvaret lättare att bära i praktiken.

Det är då det går från att vara något man “ska göra” – till något som faktiskt fungerar.

mas-6

Nya sätt att nå fler

Under 2025 har vi även testat öppna digitala utbildningar. Det har varit ett sätt att nå fler, men också en lärdom i hur mycket kontext spelar roll.

När deltagare kommer från olika organisationer krävs ett annat upplägg för att skapa engagemang. Därför fortsätter vi att utveckla båda formaten:

  • organisationsanpassade utbildningar (där vi ser störst effekt)
  • öppna utbildningar (som ett första steg in)

Samarbete som öppnar fler dörrar

Som en del av vår utveckling är vi idag även utbildare hos JUC och Blendow Group.

Under april och maj 2026 håller vi öppna utbildningar där – för chefer, HR och andra med arbetsmiljöansvar. För oss är det inte bara utbildning utan också ett sätt att nå fler organisationer som vill arbeta mer långsiktigt med ledarskap och arbetsmiljö.

Dags att agera

Det ekonomiska stödet finns tillgängligt fram till juni 2027. Det gör det här till ett bra tillfälle att ta tag i något som annars lätt prioriteras bort.

Kom igång

Skapa en arbetsplats där människor och resultat växer

Vi hjälper er bygga en hållbar organisation där välmående och prestation går hand i hand.

Boka möte

Fyll i formuläret så hör vi av oss för att boka ett möte tillsammans.

Obligatoriskt
Kontakta oss